محل لوگو

دانلود تحقیق تيتراسيون اسید و باز


دانلود تحقیق تيتراسيون اسید و باز

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 8 صفحه


 قسمتی از متن word (..doc) : 

 

1

‏بسمه تعالی

‏نام آزمای‏ش :‏ تيتراسيون ‏اسید و باز

‏هدف ازانجام آزمایش :

‏محاسبه درصد NAOH‏ و NA2CO3‏ در نمونه ی مجهول با تیتراسیون

‏استاندارد سازی محلول HCL‏ توسط NA2CO3

‏تئوری آزمایش :

‏تیتر کردن از روش‌های تجزیه حجمی است. در تجزیه حجمی ابتدا جسم را حل کرده و ‏حجم معینی از محلول آن را با محلول دیگری که غلظت آن مشخص است که همان محلول ‏استاندارد نامیده می‌شود، می‌سنجند. در تیتراسیون محلول استاندارد به‌طور آهسته از ‏یک بورت به محلول حاوی حجم مشخص یا وزن مشخص از ماده حل شده اضافه ‏می‌شود.

‏افزایش محلول استاندارد ، آنقدر ادامه می‌یابد تا مقدار آن از نظر ‏اکی‌والان برابر مقدار جسم حل شده شود. نقطه اکی‌والان نقطه ای است که در آن ، ‏مقدار محلول استاندارد افزوده شده از نظر شیمیایی برابر با مقدار حجم مورد نظر در ‏محلول مجهول است. این نقطه را نقطه پایان عمل از نظر تئوری یا نقطه هم ارزی نیز ‏می‌گویند.

‏روش تیتر کردن‏ :

‏در عمل تیتر کردن ، محلول استاندارد را از یک بورت ‏به محلولی که باید غلظت آن اندازه گرفته می‌شود، می‌افزایند و این عمل تا وقتی ‏ادامه دارد تا واکنش شیمیایی بین محلول استاندارد و تیتر شونده کامل شود. سپس با ‏استفاده از حجم و غلظت محلول استاندارد و حجم محلول تیتر شونده ، غلظت محلول تیتر ‏شونده را حساب می‌کنند.

‏یک مثال ‏:

‏نقطه اکی‌والان در عمل تیتر کردن NaCl ‏با ‏نقره تیترات وقتی مشخص می‌شود که برای هر وزن فرمولی -Cl ‏در محیط یک وزن فرمول +Ag ‏وارد محیط عمل شده باشد و یا در تیتر کردن ، سولفوریک اسید (H2SO4 ) ‏با سدیم ‏هیدروکسید ( NaOH ) ‏نقطه اکی‌والان وقتی پدید می‌آید که دو وزن فرمولی اسید و دو ‏وزن فرمولی باز وارد محیط عمل شوند.

‏تشخیص نقطه اکی‌والان‏ :

2

‏نقطه اکی‌والان ‏در عمل بوسیله تغییر فیزیکی ( مثلا تغییر رنگ ) شناخته می‌شود. نقطه ای که این ‏تغییر رنگ در آن روی می‌دهد، نقطه پایان تیتر کردن است. در تیتراسیون اسید و باز ‏شناساگرها برای تعیین زمان حصول نقطه اکی‌والان بکار می‌روند. تغییر رنگ معرف ، ‏نشانگر نقطه پایانی تیتراسیون می‌باشد‏ .

‏بر حسب واکنش‌هایی که بین ‏محلول تیتر شونده و استاندارد صورت می‌گیرد، تجزیه‌های حجمی (تیتراسیون) به دو دسته ‏تقسیم می‌شون‏د.

‏انواع تیتر کردن‏ :

‏روش‌هایی که بر اساس ترکیب یون‌ها ‏هستند. یعنی تغییر ظرفیت در فعل و انفعالات مربوط به آن صورت نمی‌گیرد. این روش‌ها ‏عبارت اند از:

‏1- ‏واکنش‌های خنثی شدن یا واکنش‌های اسید و باز

‏2-‏واکنش‌های ‏رسوب‏ی

‏ ‏3-‏واکنش‌هایی که تولید ترکیبات کمپلکس می‌کنند.

‏ ‏4-‏ ‏روشهایی که بر اساس ‏انتقال الکترون هستند؛ مانند واکنش‌های اکسایش و کاهش

‏تیتر کردن واکنش های اسید ‏و باز یا خنثی شدن ‏:

‏تیتر کردن ، عبارت است از تعیین مقدار اسید یا باز موجود در ‏یک محلول که با افزایش تدریجی یک باز به غلظت مشخص یا بر عکس انجام می‌گیرد. موقعی ‏که محلول یک باز دارای یونهای -OH ‏است به محلول اسید اضافه کنیم، واکنش خنثی شدن ‏انجام می‌شود‏ .

OH- + H3O+ -----> 2H2O

‏محاسبات‏:

‏معمولا حجم مشخص (V) ‏از محلول اسید با نرمالیته مجهول (N) ‏انتخاب کرده ، به‌کمک یک بورت مدرج ‏به‌تدریج محلو ل یک باز به نرمالیته مشخص (N) ‏به آن اضافه می‌کنند. عمل خنثی شدن ‏وقتی کامل است که مقدار اکی‌والان گرم های باز مصرفی برابر مقدار اکی‌والان گرم های ‏اسید موجود در محلول شود.

‏برای این که عمل تیتراسیون بدقت انجام شود، باید ‏عمل افزایش محلول باز درست موقعی متوقف گردد که تساوی فوق برقرار شود. روش معمول و ‏همگانی برای تعیین پایان تیتراسیون استفاده از شناساگرهاست. دستگاه PH ‏متر نیز برای ‏محاسبات دقیق در تعیین نقطه اکی والان کاربرد دارد.

‏واکنش خنثی شدن‏ :

‏دید ‏کلی ‏:

‏تیتراسیونهای خنثی‌شدن بطور گسترده در تعیین غلظت آنالیتهایی کاربرد دارند ‏که یا اسید و یا باز هستند، یا با استفاده از روشهای مناسب به چنین گونه‌هایی تبدیل ‏می‌شوند. آب ، حلال معمول برای تیتراسیون خنثی‌شدن است، زیرا بسادگی در دسترس و ‏ارزان و غیرسمی است. پایین بودن ضریب انبساط دمایی آن یک خاصیت اضافی دیگر ‏است.

 

 


 

تصاویری از چند صفحه نخست فایل :

 

توجه فرمایید بدلیل تهیه ی تصویر با نرم افزار های خارجی متن نمایش داده شده در تصاویر ممکن است دارای اشکالاتی در نمایش برخی حروف باشد که در فایل اصلی بدون مشکل است


مبلغ قابل پرداخت 8,000 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۱۳ شهریور ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 19

برچسب های مهم

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما